TEFI CONSULTING SERVICE, s.r.o.
Ing. Petr Přerovský
Krausova 264/11
772 00 Samotišky

  27767094
pevná linka: +420 585 750 059
mobil: +420 731 116 806
e-mail info@tcs-cz.cz
web www.tcs-cz.cz

Koho se energetické štítky pro budovy týkají?

Povinnost se od 1.1.2013 týká administrativních a také bytových budov a rodinných domů, pokud jdou do prodeje nebo do pronájmu. K bytům stačí prozatím faktura za energie.

Pokud rodinný dům či byt nechci pronajímat ani prodávat, je třeba mít průkaz energetické náročnosti budovy?

Pokud vlastník nechce rodinný dům či byt prodávat nebo pronajímat, tak se na něj povinnost nechat si vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy nevztahuje. Bytový dům, vlastněný družstvem nebo společenstvím vlastníků, ale průkazy postupně potřebovat bude. Od roku 2016 ale budou štítky muset mít také byty.

Jak dlouho energetický průkaz platí?

Průkaz platí deset let nebo do provedení větší změny ve stavbě, kdy je potřeba průkaz v případě prodeje či pronájmu nechat aktualizovat nebo nechat zpracovat znovu. Vlastník nemovitosti by byl sám proti sobě, pokud by to neudělal, protože se předpokládá, že stav nemovitosti se zlepšil, a tudíž se změní i hodnocení energetické náročnosti objektu směrem k lepší kategorii.

Ovlivní průkaz energetické náročnosti budovy její tržní hodnotu?

Dá se předpokládat, že cena se bude porovnávat i ve vztahu ke kvalitě pláště budovy a energetické náročnosti. Kupující bude schopen blíže určit, zda chce kupovat levnější dům s předpokladem rekonstrukce, a tedy i investice. Pak si logicky vybere klidně i objekt s horšími výsledky energetické náročnosti. Obráceně však může přistupovat k věci kupující s tím, že pokud nechce do objektu a nákladů na provoz do budoucnosti investovat, pomůže mu průkaz blíže určit náklady na budoucí užívání.